لامپ مهتابی یو وی که موجب تصادف دو کامیون در ریل قطار شد

قبل از اختراع لامپ، روشنایی پس از تاریک شدن هوا با کمک ابزارهای مختلفی مانند شمع و مشعل تامین می شد. این نورپردازی به دلیل فرسودگی سریع و خروجی ناکافی نور چندان مؤثر نبود.

مطالعات با هدف بهبود روشنایی محیط به موازات توسعه فناوری الکتریکی ابعاد متفاوتی پیدا کرد. مخترعان شروع به جستجوی راهی برای ارائه روشنایی مداوم، پایدار و موثر با انرژی الکتریکی کردند.

لامپ مهتابی یو وی نوعی بطری است که از شیشه یا مواد مشابه ساخته شده و حاوی رسانایی است که می تواند با جریان الکتریکی رشته ای باشد. پیازها که عموما گلابی شکل هستند نیز به اشکال مختلف ساخته می شوند.

مخترع لامپ مورد استفاده امروزه، مخترع و تاجر آمریکایی توماس ادیسون است. لامپ که توسط توماس ادیسون اختراع شد، در سال 1879 ساخته شد.

لامپ

با این حال اولین اختراع لامپ به 79 سال پیش یعنی تا سال 1800 برمی گردد. اولین لامپی که می توانست کار کند، اما عملکرد آن بسیار محدود بود، در سال 1800 توسط الساندرو ولتا اختراع شد. بر این اساس، واژه های Volt و Voltage که امروزه به عنوان یک اصطلاح الکتریکی به کار می روند، نام خود را از الساندرو ولتا گرفته اند.

اولین لامپ کاربردی توسط هامفری دیوی در سال 1802 ساخته شد. اگرچه این لامپ که با باتری های ولتا کار می کند، می توانست به صورت عملکردی کار کند، اما به دلیل زمان سوختن بسیار کوتاه، برای استفاده تجاری موثر و مناسب نبود. در سال 1840، مخترع انگلیسی، وارن د لا رو، یک لامپ با استفاده از پلاتین طراحی کرد.

اما از آنجایی که پلاتین ماده ای بسیار گران قیمت است، امکان گسترش این اختراع وجود نداشت. اگرچه بعدها تولید لامپ ها توسط مهندسان و مخترعان زیادی انجام شد، اما هیچ یک از آنها به اندازه طراحی ارزان و موثر توماس ادیسون مؤثر نبودند. به همین دلیل توماس ادیسون را مخترع لامپ می دانند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.